Dragon's Crown (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
587
Tepki
1
Dragon's Crown'ı ilk fragmanlarını ve oynanış videolarını izlediğimden beri deliler gibi oynamak istiyorum. Eğer 14-16 yaşlarında olsaydım, gerçekten Dragon’s Crown benim çok seveceğim bir oyun olabilirdi, şimdi ise rahatsız edici geliyor, neden mi?

Vanillaware’in yeni oyunu Dragon’s Crown 2D rol yapma öğeleri içeren bir platform oyunu. Özellikle muhteşem görselliği ile gözleri dolduran ve bu görsel temayı oyunun geneline yaymasıyla takdirleri kazanan bir yapım.

Standart bir 2 boyutlu platform oyunu olarak size sunulan altı sınıftan birisini seçiyorsunuz, bunlar Elf, Dwarf, Wizard, Fighter, Amazon ve Sorceress. Her birinin oynanış tarzı ayrı, Fighter ve Dwarf ağır karakterlerken büyücüler hasar olarak daha güçlüler doğal olarak. Tabii ki bütün bunlar oyunun co-op modunda daha mantıklı, farklı sınıflardan karakterler alarak oynamak gerçekten eğlenceli.


11.jpg


"Kankalarla yaratık öldürme keyfi"
Normal bir 2D platform oyununun hızından kat kat tempolu olan Dragons Crown, gerçekten inanılmaz animasyonlara ve bu animasyonlarla birlikte gelen görselliklere sahip. Düşmanlarınızın üzerine ardı ardına kombolar patlatırken bu görsel bir şölen haline gelip sizi gerçekten inanılmaz eğlendiriyor.

Vanillaware’in Dragon’s Crown ile en öne çıktığı kısım düşman tasarımları ve bu düşmanların sayısı. Gerçekten uğraşılmış yüzlerce yaratık var ve oyun bu yaratıkları sürekli olarak sizin üzerinize balya balya gönderiyor. Farklı mitolojilerden gelen bu farklı yaratıklar, Vanillaware’in yaratıcılığının doruk yaptığı noktaları takdir etmenizi sağlıyor. Sadece görüntüde değil, oyunun mekanikleri de bu farklılığı kullanmanızı istiyor.

Her yaratığa karşı farklı taktikle yaklaşmanız lazım, örnek vermek gerekirse, Undead türünde yaratıklar onları dövdükten sonra patlayarak size hasar veriyor, bu sebeple kesinlikle dayak faslından sonra mesafenizi korumanız gerekiyor. Bu durumun çok daha makro bir şekli bölüm sonu canavarlarında da geçerli.


4.jpg


"Boom!"
Bütün bu hız ve yaratık dövme faslı arasında Dungeons and Dragons: Chronicles of Mystara’da olduğu gibi kasabalarda duraklayabilir, burada yeni eşyalar alabilir ve karakterinizi güçlendirebilirsiniz, zaten oyunun nefes alma noktalarını bu “hub” kısımlar yaratıyor, onun dışında sürekli dayak sürekli aksiyon.

Rol yapma öğeleri arasında sadece eşya alma yok tabii ki, karakterinizi geliştirebiliyorsunuz, karakterinizi geliştirdikçe oyun tarzını da nasıl geliştirdiğinize göre değişiyor, bu basit bir yetenek puanlama sisteminin bir oyunu ne kadar değiştirebileceğinin yegane kanıtı.

Aslına bakarsanız, daha önce oyun basınında bu çok yer edinmişti fakat burada da söylemem gerekiyor, Dragon’s Crown’ın en büyük sorunu kadın anatomisini istismar etmesi.

Amazon ve Sorceress karakterlerine baktığımız zaman aşırı seksüelize edilmiş figürler, kafalarından büyük göğüsler ve gereksiz açıklıkta kıyafetler görüyoruz, bu senelerce oyunların çektiği “metal bikini” olayının bir uzantısı ve gerçekten itici bir durum. Arada karşılaştığınız kadın NPC karakterler ise durumu daha da vahimleştiriyor, çoğu neredeyse çıplak, garip pozlara girmiş durumda, gereksiz seksapelite eklenmiş ve zor durumda bırakılmış karakterler.


24.jpg


"Ana karakterleri geçersek, böyle şeyler de var, erkek karakterler ise hiç bu şekilde gösterilmiyor"
Erkek karakterlerin hiç birinde böyle şeyler görmüyoruz, Dragon’s Crown çok güzel bir oyun, neden böyle bir yönteme başvurduğunu anlayamıyoruz, oyunun tasarımcısının daha önce konuyla yaptığı hiç tatmin edici olmayan açıklamalarda bir kulağımızdan girip diğer kulağımızdan çıkıyor.

Gerçekten ben 25 yaşında bir erkek olarak sürekli seksi olmak için kendini kastıran karakterler görmekten sıkıldım, bunaldım ve ne yalan söyleyeyim oyunun kendini sattırmak için böyle bir yöntem kullanıyor oluşunu aciz buldum.

Bu kısım gerçekten büyük bir eksi, Dragon’s Crown çok güzel bir 2D Platform oyunu, gözüm kapalı bu tarz oyunları seven oyunculara tavsiye ederim, PlayStation 3 ve Vita’ya çıkan oyun, gerçekten çok eğlenceli ve tam arkadaşlarla oynanması gereken bir yapım. 20 saatin üzerinde gibi bir oyun süresi olduğunu hesaba katarsak bazı bölümlerin kendini tekrar etmesi biraz affedilir oluyor fakat sürekli olarak kadın anatomisinin istismar edilmesi affedilirden çok ayıp oluyor.

Vanillaware bu saatten sonra bir adet Dragon’s Crown 2 yapsın ve bunda da sürekli olarak erkek anatomisi istismar edilsin, durum ancak o zaman eşitlenir gibime geliyor.
 
Home Register Log In
Üst