Dota 2 En Çok Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Online olarak çok oyunculu savaş arenası anlamına gelen MOBA, uzun yıllardır oyun severlerin oynadığı oyun türlerindendir. Buna benzer oyun türlerinden biri olan Defence of the Ancients yani DOTA yıllardır oynanıyor. Oyuncular tarafından sevilen oyunun daha sonra farklı firmalar tarafından benzer oyunları da çıkarıldı. Ülkemiz şu an en fazla oynanan online oyunlardan biri olan LOL de DOTA baz alınarak tasarlanmıştır. İlaki her oyun yapısında odluğu gibi DOTA oyununda da çeşitli hata ev sorunlarla karşılaşılabiliyor. Açtığımız bu konuda Dota 2 ilgili sıklıkla karşılaşan sorunlarını elle alacağız.

kBe6Ew.jpg


DOTA Hatalarının Çözüm Yolları

DOTA oyunu Steam'dada oynuyabilirsiniz. Bazı sorunlar bu platformla da alakalı olabiliyor. Bazı durumlarda oyun Steam üzerinden açılmıyor olabilir. Bu platformdaki sorun için öncelikle Steam daha sonra da olmazsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir. Bu adım ilede çözüm elde edemiyorsanız DOTA oyunun sistem dosyalarında bir hasar meydana gelmiş olabilir. Bu benzer sorunlarda ise CCleaner gibi bir program yüklemek en doğru tercihtir. Programı yükledikten sonra DOTA sistem dosyalarını taratıp herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bazı hatalar ise kayıt defteri üzerinde meydana gelebiliyor. Bunun için yine CCleaner programıyla kayıt defteri taratılmalıdır. Bulunan bir hata varsa program zaten otomatik olarak bunu düzeltir. Eğer yaptınız bütün adımlarda yine de oyun açılmıyorsa oyunun silinerek yeniden yüklenmesi gerekiyor arkadaşlar.

DOTA Diğer Hatalar

Bazı durumlarda oyun açılsa bile oyun içinde çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Oyun içinde takılma ( Donma ), kasma ya da eksik grafikler gibi sorunları oyuncular sıkça bildiriyor. DOTA oyun için gerekli sistem gereksinimlerini sağlamayan ya da zorla sağlayabilen bilgisayarlarda donma problemleri olması normal. Aslında oyun için önerilen sistem gereksinimleri göz önüne alınmalıdır. Bilgisayar eğer yeterince güçlü değilse sürekli yüksek grafik ayarlarında çalıştırılmamalıdır. Sistem ve grafik ayarlarıyla sürekli oynamanız bilgisayarı kasma donma sebebine ve ısınmasına yol açar.

İnternet Kaynaklı Sorunlar

Diğer önemli sorun da internet kaynaklıdır. Ping diye adlandırılan bilgisayar ile sunucu arasındaki iletişim hızınızı ölçen bir terim vardır. Ping seviyesi yüksek olursa bilgisayardan sunucuya gönderilen veri geç gidiyor demektir. Bu seviye ms yani milisaniyeyle ifade edilir. 100 ms olarak sınırlandırılandır oyun için ve en yüksek ping sınırıdır. Ping bundan yüksek olursa oyunda kasma sorunları yaşanır. Karakterleri hareket ettirilmesine rağmen hareketsiz durma, sohbete penceresine girememe gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durumlar da oyunun genel gidişatını etkiler. Bu hatanın çözümü elbette ki çeşitli yollarla pingi düşüre bilmektir ve yapılabilir. Bunun için de internet servis sağlayıcıyla iletişime geçilisiniz.

Oyunun VPN ya belirli farklı DNS adresiyle kullanılıyorsa ping sorunu yine oluşabilir. VPN kulanımında bilgisayarın uzaklığı artmış olabiliyor. Ve buda oyunda kasmaya ve lag olmasına sebeb olabiliyor.

İyi forumlar
 
Home Register Log In
Üst