Crusader Kings 2

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Hatırlar mısınız bir zamanlar Tudors adlı bir dizi vardı. Orada VIII. Henry’nin hikayesi anlatılıyordu. Lakin dizinin diğer bir konusu ise, aşk meşk meselelerine fazla dalmadan önce, Avrupa’daki sosyal ve siyasi yapıyı gözler önüne sermekti.

Tarih kitaplarından öğrendiğimiz gibi ortaçağ Avrupa’sında siyasal sistem feodal yapı üzerine kurulmuştu. Ülkede bir kral vardı ancak kral bütün güce sahip değildi, topraklarını derebeylerine dağıtmış ve otoritesinin bir kısmını da bu kişilere bölüştürmüştü. Her ne kadar o hala kral olsa da yönetimde tek söz sahibi olamıyordu.

Bu derebeyliklerinin hepsi birer hanedan üyesiydi ve hepsinin mutlak bir amacı vardı; kendi ailelerinin en güçlü olmasını sağlamak.

İşte Paradox’un yeni oyunu Crusader Kings II(CK2) de tam olarak bu konuyu işliyor. Elbette her harita strateji oyununda yaptığı gibi oldukça detaylı bir şekilde.


2.jpg

Ülke yönetme kılavuzu
CK2’ye başlamadan önce Paradox’un o meşhur tutorial’ına bir göz atıyoruz ilk olarak. Yine her zamanki gibi detaylı bir tanıtım bölümü mevcut. Tutorial bölümünde İskoçya ile oynuyorsunuz. Sizlere feodal sistemden konseyinize, ekonomiden dine, diplomasiden savaşlara kadar her şey dokuz bölüm halinde başlangıç, orta seviye ve gelişmiş olarak 3 kategori halinde anlatılıyor.

Her ne kadar detaylı ve oldukça öğretici bir tutorial olsa da bazı şeyleri sadece anlatıp geçmekle yetiniyor ve ne yazık ki fazla örnekleme yapmıyor. Bu kısımları genellikle oyun içerisinde öğreniyor veya şans eseri fark ediyorsunuz. Ayrıca ufak tefek teknik hatalar da tutorial bölümünde karşınıza çıkıyor. Misal bazen oyundan çıkamıyorsunuz veya pop-up ekranlarını sağa sola kaydıramıyorsunuz.

Öte yandan CK2’nin en büyük değişikliğinden bir tanesi de Wikipedia ile olan etkileşimi. Özellikle oyunun ilk başlarında tarihte yer almış gerçek kişiler hakkında bilgi edinmek için karakterin kendi sayfasında sağ üst köşedeki “i” işaretine tıkladığınızda oyun sizi doğrudan o karakter için açılmış Wikipedia sayfasına yönlendiriyor ki tarihi bir oyun için oldukça güzel bir özellik olmuş
 
Home Register Log In
Üst