Cognition: An Erica Reed Thriller (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Cognition Episode 1: The Hangman
Son birkaç aydır özellikle macera oyunları dünyasında bölüm bölüm olarak çıkan macera oyunlarının pek bir popüler olduğunu söyleyebiliriz. Telltale sağ olsun Sam and Max ile başlayan bu furya Tales of Monkey Island, Back to the Future serileri ile devam etti ve 2012’nin hit oyunlarından Walking Dead ile devam etti. Durum böyle olunca birkaç firma da bu modaya uymaya karar verdi. Bunlardan bir tanesi ve aynı zamanda inceleme konumuz da olan uzun adı ile Cognition: An Erica Reed Thriller – Episode 1: The Hangman.


1.jpg

Arkası Sağlam
Dört bölüm haline çıkması planlanan Cognition serisinin arkasındakiler için başlıktaki gibi sağlam diyebiliriz. Her ne kadar Gray Matter ile tam olarak istenileni veremese de Sierra döneminde yarattığı yapımlarla (özellikle Gabriel Knight serisi) macera oyunları dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Jane Jensen var projenin arkasında. Tabi durum böyle olunca bizim gibi Sierra ve LucasArts oyunları ile büyümüş olan neslin beklentileri biraz daha artıyor. Yapımcı Phoneix Online Studios ise zamanında sadece fan yapımı olarak çıkardığı The Silver Lining serisi ile aslında potansiyel barındırdığını daha önce göstermişti. Daha fazla uzatmadan, işte sizler için hazırladığımız ilk bölümün incelemesi.

Bir Polis ve Katil
Cognition Episode 1’in kahramanı aynı zamanda seriye de adını veren Erica Reed, başarılı bir FBI ajanıdır. (Başlıkta iyi durmayacağını düşündüğüm için polis yazdım:) Lakin bu başarısı çok çalışkan ve hırslı olduğu için değil (aslında çalışkan ve hırslıdır da) özel bir yeteneği olduğu içindir. Erica’nın psişik güçleri vardır ve bu güç sayesinde olay yerinde meydana gelmiş bir olayı tekrar yaşayabilir veya tanıklara hatırlayamadığı şeyler konusunda yardımcı olabilmektedir. Örneğin ortada bir ceset varsa Erica ona dokunarak maktulün son anlarını kafasında canlandırabilmektedir veya bir tanığa dokunarak hatırlamaya çalıştığı şeyi bulmasında yardım edebilmektedir. Anlayacağınız Erica Reed özeldir.

2.jpgOyuna adımımızı atar atmaz hızlı bir giriş karşılıyor bizi. Erica’nın uzun zamandır peşinde olduğu bir katil vardır. Bu katil genelde kardeşleri hedef almaktadır ve bir tanesini mutlaka öldürmektedir. Üstelik bu sefer seçmiş olduğu kişi Erica’nın erkek kardeşidir. Katil, Erica’nın kardeşi Scott’ı mezarlıkta tutmaktadır ve Erica, destek birimleri beklemeden ortağı John ile olay yerine adeta hücum eder. Kontrolleri ele aldığımızda da kendimizi mezarlığın kapısında buluveriyoruz. Bu bölüm aslında tutorial, yani alıştırma bölümüdür. Mezarlıkta az sonra detaylı olarak da bahsedeceğim tuşlar ve oyun nasıl oynanır öğretiliyor. Asıl konu ise birkaç sene sonra süregelmektedir. Ortada yeni bir cinayet vardır. Olay yeri kan içindedir ve bir adam asılarak öldürülmüştür. Üstelik yavaş yavaş. Ayrıca bunu yapan kişi sadece Erica’nın bulabileceği ipuçları bırakmıştır. Yani Erica’nın daha çok işi vardır.
 
Home Register Log In
Üst