Cities: Skylines İncelemesi

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
591
Tepki
1
Simcity gibi bir efsaneden sonra çıktığı günden beri kategorisinde en iyisi olan Cities: Skylines, şehir kurma ve yönetme oyunlarını sevenler için adeta bir vazgeçilmez başyapıt. Efsanevi büyüklükteki haritası ve Simcity’e göre kıyaslarsak adeta kusursuz alt yapısı ve oynanabilirliği ile Cities Skylines oyununu bu incelememizde sizlere detaylıca tanıtmak istiyoruz.

Bizim gözümüzde oyunun en büyük eksisi Paradox yapımı olması. Bildiğiniz gibi Paradox firması oyunlardan para kazanmak yerine çıkardığı ekstra paketler (dlc) ile para kazanmayı amaç edinmiş bir firma. Zaten oyunu da Steam indirimlerinde oldukça uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Her ne kadar Paradox’a bu konuda sitem etsek bile Cities: Skylines ekibi gerçekten büyük bir övgüyü hak ediyor. Çünkü çocukluğumuzun efsanesi olan Simcity gibi harika bir seriyi silip süpüren bu oyunu yapan ekip sadece 13 kişiden oluşuyor.


Ayrıca bahsetmek gerekiyor ki oyunun ekonomik sistemi diğer alternatiflerine göre oldukça değişik. Kafanızda kurduğunuzun o büyük şehir planını hayata geçirmek için attığınız ilk adımlar sırasında mecburen vergi sistemine dayalı bir gelir sağlıyorsunuz. Bu süreç şehriniz gerçek anlamda büyüyene kadar devam ediyor. Simcity gibi şehir nüfusu bir anda milyonları bulmuyor veya kazanç sağlamak için kumarhane gibi şeyler kuramıyorsunuz.

cities-skylines-gece.png

Cities: Skylines oyun içerisinden gece vakti bir görüntü.
Planlama sırasında yapabileceğiniz ufacık bir hata veya nüfusun hızlı büyümesini sağlamak için yapacağınız ufacık bir acelecilik sizlerin tüm planlarını bozabilir. Paradox oyunu tasarlarken kesinlikle yavaş bir şekilde ilerleme yapılabilmesine dikkat etmiş. Bu da bizce güzel detaylardan bir tanesi. Güzel detaylardan bir tanesi de oyunun sandbox bir oyun olması. Bu yüzden oyundan sıkılana kadar veya hayal gücünüzün sonuna gelene kadar oynamaya devam edebilirsiniz.

Neden Cities: Skylines?
Aslında bu sorunun cevabını çok net bir şekilde yanıtlayabiliriz. Çünkü piyasadaki şehir kurma ve yönetme oyunlarını düşününce neredeyse alternatifsiz diyebiliriz. Simcity oynayan insanların bir çoğu sadece ara sıra çok oyunculu oynayabilmek için oynuyor. Cities: Skylines oyunu ise bize eksiksiz bir deneyim sunuyor. Oyunun temelinde olması gereken her şey bu oyunda mevcut. Her ne kadar oyunun şuan bir çok ek paketi çıkmış olsa bile oyunun Steam atölyesinde bulunan binlerce mod ve eklenti temel oyunun üzerine uygulandığı zaman bizlere ayrı bir keyif sunabiliyor.

TfSp1d.png

Cities: Skylines oyun içi görüntü.

Cities: Skylines, eğer güzel bir sisteminiz varsa ve aşırı mod desteği ile oynarsanız sizlere mükemmel oranda sakinlik ve oyun keyfi sunabilecek kapasiteye sahip bir oyundur. Gerçekçiliği ile ön plana çıkan bu oyunu beğenmeniz durumunda oyunu oynamıyorken bile kendinizi şehir planlaması yaparken bulabilirsiniz. Halkınızdan hasta olanlara daha iyi sağlık hizmeti sunmanın yollarını arayabilir, trafikten artık sinirleri alt üst olan vatandaşların bu yol sıkıntısını çözmeye çalışırken sizde kafayı yiyebilirsiniz.

Cities: Skylines DLC Paketleri
Öncelikle sizlere ücretsiz olarak sunulan ek paketlerden bahsedelim. Belirli özel günler için çıkartılmış olan bu dlc paketleri;
 1. Pearls From The East
 2. Match Day
 3. Carols, Candles and Candy
Ücretsiz olarak sunulan paketlere Steam’de oyun kütüphanenizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Fakat işte asıl can alıcı olan noktaya geçelim. Ücretli olarak satılan DLC paketleri ise şu şekilde;

 1. Relaxation Station
 2. Rock City Radio
 3. All That Jazz
 4. Concerts
 5. Content Creator Pack: Art Deco
 6. Content Creator Pack: High-Tech Buildings
 7. Content Creator Pack: European Suburbia
 8. After Dark
 9. Snowfall
 10. Natural Disasters
 11. Mass Transit
 12. Green Cities
 13. Park Life
Bu ek paketlerden bazıları yeni grafikler, oyun içi binalar getirirken sizlere gerçekten alınması gereken ek paketlerden bahsedelim.


After Dark ek paketi oyuna gece gündüz döngüsü getiren oldukça kaliteli bir eklenti.

Snowfall ise adından anlaşılacağı üzere oyuna yeni bir hava durumu getiriyor. Fakat Snowfall ek paketinin çalıştığı haritalarda kendisiyle beraber geliyor. O haritalar haricinde Snowfall ile oynamak pek mümkün değil.

Natural Disasters ise oyuna fazlasıyla heyecan katan bir dlc paketi. Sakin bir şekilde şehrinizi yönetirken bir anda karşılaşabileceğiniz doğal afet tüm hayallerinizi yıkabilir, insanlarınızı öldürebilir ve halkınızın büyük bir bölümünün şehrinizi terk etmesine sebep olabilir. Elbette önlem almazsanız!

Mass Transit ek paketi ise siz değerli belediye başkanlarının halklarına ekstra ulaşım imkanı sağlaması için oldukça güzel bir paket. Elbette böyle bir paketin dlc olarak sunulması ise üzücü.

Park Life ek paketi sayesinde oyunda özel olarak parklar yapabiliriz. Oyunun en güzel ek paketleri arasında yer alan Park Life kendi içerisinde doğa parkları, hayvanat bahçeleri, lunapark ve şehir parkları gibi seçeneklerle geliyor.

Bunların yanında eğer oyunu severseniz ve bütçeniz varsa indirime girdiği zaman diğer ek paketleri de uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Bu ek paketlerin sadece Paradox tarafından sunulan resmi DLC’ler olduğunu tekrar hatırlatırız. Unutmamanız gereken tek şey ise oyunun atölye desteğinin olması. Eğer vaktinizin boş olduğu bir zamanda Cities: Skylines için atölyede yayınlanmış modları incelerseniz binlerce harika mod olduğunu göreceksiniz.
 
Home Register Log In
Üst