Citadels (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Kralların, asil şövalyelerin ve devasa kalelerin bulunduğu zamanlara Citadels ile geri dönüyoruz. Beşinci ve altıncı yüzyıllara, Kral Arthur'un zamanına gidiyoruz. Kral Arthur'u surların arkasında geniş çaplı bir ordu bekliyor ve onu öldürmek istiyorlar. Peki olaylar nasıl bu hale geldi? Citadels'in hikaye modunda bize iki seçenek sunuluyor. İstersek Kral Arthur'un yanında yer alıyoruz ve onu korumaya uğraşıyoruz, istersek de ona karşı savaşan orduyu yönetiyoruz. Seçimin bize bırakılması gayet güzel. Ayrıca iki hikaye modu birbirinden ayrı olduğu için ikisini de bitirebiliyoruz.


1.jpgOynanış yapısı önceden oynamış olduğumuz strateji oyunlarındaki gibi. İşçiler çıkartıyoruz, askerler yetiştiriyoruz ve yapılar inşa ediyoruz. Tabii ki diğer strateji oyunlarından ayıran özellikleri de bulunuyor. Mesela işçilere gidip bir binayı inşa etmelerini söylediğinizde hepsi inşaatın başına geçiyor . Daha sonra içlerinden birisi gidip ana binadan kaynak getiriyor ve inşaata başlıyorlar. Bu, gerçekçiliği ön plana süren bir özellik, fakat biraz zaman kaybı da yaşatmıyor değil.

Askerler üretmek istediğimizde ise onların eğitim gördükleri yerleri inşa ediyoruz ve işçilerimizin bir bölümünü asker olmaları için eğitime yolluyoruz. Kısa bir sürede işi kapıyorlar ve savaşa hazır bir durumda bizim emirlerimizi bekliyorlar. İşçileri ise parayla satın alıyoruz, bu parayı da takas merkezinden topladığımız kaynakları vererek alıyoruz. Bazen işçiler çıkartamayabiliyoruz, bunun sebebi ise yeterli evlerinin olmaması. Evler inşa ederek bu sorununda kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz, fakat şöyle bir detay ne zaman strateji oyunu oynarsam gözüme çarpıyor.
 
Home Register Log In
Üst