Carnival Island

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Günümüz oyunlarındaki şiddet unsurları artık belli bir yaş kısmının bu oyunlara yönelememesine sebep oluyor. İçlerindeki şiddet ve diğer vahşi öğeler her ne kadar biz büyüklere “havalı” gelse de ufak çocuklar bundan oldukça kötü şekilde etkileniyor. Bu tarz durumlarda da onlara farklı tatlar sunma gereksinimi doğuyor. İşte hareket algılayan kontrollerin oyun dünyasına sağlam adım atması ile bu eksiklik yavaş yavaş gideriliyor.

Belki şimdiki zaman çocukları bilmez ancak eskiden Ataköy Galeria’da, Fame City adında bir eğlence mekanı vardır. Mekan hala orada mı bilmiyorum ancak zamanında orası bizler için Disneyland kadar güzel bir yerdi. Aldığınız jetonlarla oyunlar oynar, bu oyunlardan biletler kazanır sonra o biletlerle hediyeler alırdınız. Carnival Island da aynı mantığa dayalı bir çocuk oyunu.

Bir kız bir erkek çocuk olmak üzere iki karakterden birisini seçerek oynadığımız oyunda, adı üzerinde, “Karnaval Adasını” ziyaret ediyor ve buradaki değişik oyunları oynayarak biletler topluyoruz. Ardından bu biletleri ya büyük annenin standındaki hediyeleri almak için ya da uçan balonlar için harcıyoruz.

Karnaval adasında dört bölge, her bölgede ise iki farklı oyun bulunuyor. Genel temalara ayrılmış bu oyunlarda; şişeye halka geçirme, kurbağa fırlatma, silahla hedefleri vurma ve top yuvarlayarak delikten geçirmece gibi oyunlar mevcut. Her oyunun sonunda size topladığınız puana göre bilet veriyor oyun. Arada bir değişse de genellikle her 10 puana bir bilet veriyor.

Bunun yanında oyun içerisinde bir de resim çektirme kabini mevcut. Burada arkadaşlarınız, yeğenleriniz veya çocuğunuzla komik, neşeli, ilginç resimler çektirebiliyorsunuz. Rengarenk bir atmosfere sahip oyunumuz tam anlamıyla çocuklara yönelik, neşeli, eğlenceli ve oldukça basit. Her oyunun dört veya beş adet farklı modu bulunuyor. Her mod bir öncekinde yaptığınız başarı derecesine göre açılıyor ve yine bir önceki modun farklı bir versiyonu şeklinde karşımıza çıkıyor. Misal, bir bölümde elimizdeki tokmakla yaprağa vurarak kurbağa fırlatıp dönen yaprakların içine sokmaya çalışırken aynı oyunun ikinci modunda bu sefer fırlattığımız kurbağayı havada uçarken kontrol edebiliyoruz.


2.jpg

Tamamen Move oyunu olan Carnival Island’ın yapımcısı esasta Magic Pixel Games ancak oyuna başlarken Santa Monica’nın da ismini göreceksiniz. Nitekim stüdyonun da oyunda hatırı sayılır derecede katkısı bulunuyor. Oyunu klasik Move oyunlarında olduğu gibi kontrol ediyoruz. Tetik tuşu geri tuş görevini yaparken, Move tuşu kabul tuşu olarak işlev görüyor. Her bölümden önce oyun sizlere Move kolu ile hangi hareketleri yapmanız gerektiğini belirtiyor.

Hareket algılayıcı kontrollerdeki en büyük sorun, algılama yeteneğinin tatmin seviyesi. Move’un da Kinect’in de bu konuda çok sıkıntı yaşadığı zamanlara şahit olmuştuk. Nitekim Carnival Island’da bu tarz bir sıkıntı ile fazla karşılaşmadık. Genel olarak cihazın algılamasında bir problem yoktu fakat özellikle fırlatma hareketlerinde hız ayarlaması biraz dengesiz gibiydi. Öte yandan arkadan güneş vururken bile kamera ve Move kolunun algılamasında sinir edecek derecede bir sorun olduğunu söyleyemem.

Oyunun kolaylık tarafı ise çok zorlamayacak cinsten. Elbette yaşa göre bu durum değişir ancak genellikle 7-10 yaş arasındaki çocukların fazla zorlanmadan becerebileceği oyunlar varken 5-6 yaşındaki çocukları belki kontroller kısmında biraz zorlayabilir.

Carnival Island’ın teknik yönüne gelecek olursak çok fazla bir şey söylemeye de gerek yok. Grafikler hem bir konsol oyunu hem de bir çocuk oyunu olduğu için anlat anlat bitiremeyeceğimiz bir noktada değil, lakin türüne göre oldukça güzel hazırlanmış. Hem canlı renkler hem de animasyonlar ile çocukların sıkılmadan oynayabileceği bir atmosfer oluşturulmuş.

Sesler ve müzikler de oldukça güzel. Elbette müzikler bu yaştaki insanlara çok sıkıcı gelebilir ancak oyunun hedef kitlesini düşündüğünüzde oldukça yerinde hazırlanmış. Seslerde ise gerek çevre, gerek aksiyon sesleri gerek diyaloglar yerli yerinde fazla sorunu gözükmüyor.
Carnival Island yazı boyunca bahsettiğimiz gibi tam anlamıyla bir çocuk oyunu. Gerek ana teması, gerek görselleri, canlı renkleriyle küçük dostlarınız ile hoşça vakit geçirmenizi sağlayacak bir oyun.

Önümüz bayram, sizin dışarı çıkmaya niyetiniz yoksa ve evde çocuklarınızla vakit geçirmek istiyorsanız Carnival Island tam size ve çocuğunuza göre bir oyun.
 
Home Register Log In
Üst