Call of Duty: Ghosts (PS4) (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
587
Tepki
1
3.jpg

Optimizasyon güzel
Yeni nesile bildiğiniz gibi bu yıl ile birlikte geçmiş bulunduk. PlayStation 4 ve Xbox One peynir ekmek gibi sattı ve yeni oyunlar için evde bekler oldu. Konsollara özel olarak geliştirilen oyunların beklendiği şu dönemlerde Call of Duty: Ghosts ve Battlefield 4 gibi oyunlar kapış kapış gidiyor. Zaten yeni nesil için pek fazla bir şey bulunmadığından dolayı bunun gibi oyunları oynamak durumunda kalıyoruz.

Infinity Ward'un merakla beklenen fakat oyuncuları hüsrana uğratan "MODİFİYE" edilmiş olan motoru yeni nesilde de tam olarak iyi bir performans sağlayamıyor diyebilirim. Büyük bir heyecanla beklemiş olduğumuz oyundan pek bir şey bulamayınca kafamızı yeni nesile yönelttik fakat sonuç burada da aynı. Call of Duty: Ghosts'un PlayStation 4 sürümünde optimizasyon olarak bir sıkıntı yok. Oyun akıcı bir şekilde çalışıyor ve ufak tefek takılmaların haricinde hiç sıkıntı çıkarmıyor.

2.jpgPek bir fark yok!
Grafiksel olarak bakıldığında ise çok iyi olduğunu söylemek yanlış olur. Özellikle Battlefield 4 ile karşılaştırdığımızda fark apaçık olarak ortaya çıkıyor. Doku detayları, ışıklandırmalar ve diğer öğeler biraz eksik kalmış durumda. Uzaktan bakıldığında güzel gözüken nesneler, yakından kötü görünüyorlar. PlayStation 4'ün gücünü henüz tam olarak kullanabilen bir oyun piyasaya çıkmadı demek mümkün. Özellikle Call of Duty: Ghosts yeni nesil için çok toy kalmış durumda. Şimdiki nesil konsollardan aldığınız zevkin aynısı PlayStation 4'te de var ama üst seviye bir fazlalığı yok.

Işıklandırmaların Battlefield 4'te ne kadar güzel olduğunu bilirsiniz. Özellikle yeni nesilde bu daha da ön plana çıkmış durumdadır. Işığın doğru kullanımı ile birlikte gelen bu güzelliği Call of Duty: Ghosts'ta tam olarak göremedim. Bu yönden de zayıf kalınca yeni nesle dair pek bir şey kalmadığı açıkça ortada. Call of Duty serisinin bir sonraki oyunundaki grafikler de bunun gibi olursa eğer oyunun hiç satış yapmayacağını düşünüyorum. Sonuçta yeni nesil ile birlikte geliştiricilerin eline büyük bir fırsat geçti ve bu fırsatı kaçırmak istemeyen ekipler Call of Duty'den çok daha iyi FPS oyunlar çıkartacaklardır.

1.jpg

Şimdilik idare etmek gerek
Yani yeni neslin henüz ilk aşamalarında olduğumuzu ele alırsak Call of Duty: Ghosts için oynanabilir bir oyun diyebiliriz diyeceğim. Şimdi bu kadar eleştiriden sonra bu nasıl bir sonuç diyecek olanlarınız vardır herhalde aranızda. Böyle dememin sebebi ise yeni nesil için ortalıkta pek fazla FPS oyun olmamasından kaynaklanıyor. PlayStation 4'ü alıp evde sürekli olarak aynı oyunu oynamak istemeyen oyuncular şimdilik Call of Duty: Ghosts ile idare etmek zorundalar. Tabii ki isteyenler konsolun başında saatlerce Battlefield 4 oynayabilirler de, ki öylesi daha mantıklı olacaktır.
 
Home Register Log In
Üst