Borderlands 2 (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Borderlands serisini kaçınız oynadı bilemiyorum ancak benim geçtiğimiz nesilde en çok eğlendiğim oyunların başında geliyordu. Kendisine has yapısı ile güzel işler başaran Gearbox Software, bu başarıyı da Borderlands 2'yi PS Vita sürümü ile taçlandırmak istiyordu. Yolda veya birçok yerde yeniden eğleneceğimi düşünerek oyuna başladığım an itibaren, kafamda bir çok soru oluştu. Bu oyunu PS Vita'ya almaya değer mi? Yazının sonlarına doğru bu sorunun cevabını bir nevi vereceğim.


5.jpg


Hikaye

Hikayemiz Pandora adlı hayali bir şehirde geçiyor. Handsome Jack isminde, orduya bağlı bir kötü karakter şehiri ele geçiriyor fakat şehir halkı bu durumdan oldukça mutsuz. Biz de Handsome Jack'i durdurmak için görevlendiriliyoruz. Vault Hunter adı altında bir grubumuz olan karakterimiz ile maceramıza başlıyoruz.

Oyunu PS Vita'da oynamaya başladığımda, iyi düşüncelerle başladığım ilk dakikalardan sonra oyunun ne kadar baştan savma bir derecede yapıldığını anladım. Kontrollerden başlamak gerekirse, oyunumuz bildiğiniz gibi bir FPS oyunu ve FPS oyunlarının PSP döneminde aslında oynamak zordu. PS Vita'ya 2. analog dahilinde çıkan Killzone Mercenary'i deneyim ettikten sonra bir el konsolunda ne kadar başarılı bir şekilde FPS oyunu yapılabileceğini anladım. Fakat Borderlands 2'de bu maalesef geçerli değil. Kontroller zor olmasına karşın, bir o kadar da sıkıntılı. Arkada bulanan dokunmatik ekranda koşma ve yakın saldırı özellikleri var ama bu tuşları siz bastığınız takdirde bile bazen işlemiyor oluşu, oyuncuyu zor duruma sokuyor. Yapımın, hızlı bir oynanış tarzı olduğunu düşünürsek, gerçekten işkence oluyor.


39.jpgBelirtmek istediğim bir diğer nokta, Borderlands 2'de save cross desteği ile gelmiş olduğu. Yani eğer ki oyunu PS3'te oynayarak PS Vita'ya savelerinizi atıp, kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Neredeyse tüm PS Vita oyunlarında bu özelliğinin olduğunu varsayarsak, pek de şaşıracağınız bir olay değil. Oyunda ayrıca 2 kişilik online co-op ile birlite arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
 
Home Register Log In
Üst