Binary Domain İnceleme

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Cyborg’ler, Android’ler, robotlar... Çoğu zaman filmlerde ve oyunlarda gördüklerimiz, bize düşman, insanlığı yoketmeye çalışan varlıklar olarak karşımıza çıktılar ve çıkıyorlar. Halbuki ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov, bizlere “Robot yasası”yla farklı olacağını söylemişti:

1- Bir robot hiçbir şekilde insanoğluna zarar veremez; veyâ pasif kalmak suretiyle zarar görmesine izin veremez.

2- Bir robot kendisine insanlar tarafından verilen komutlara 1. kuralla çelişmediği sürece itaat etmek zorundadır.

3- Bir robot 1. ve 2. kurallarla çelişmediği sürece kendi varlığını korumak zorundadır.

Görünüşe göre popüler kültürün ürünleri Termintor, Robocop’taki “kötü” robot, Matrix’teki makineler, I-Robot gibi filmlerde, robotlar hep düşman ve kötü olmuştur. Görünüşe göre şimdi de sıra Binary Domain’de.

Robot dansı mı yapsak ne yapsak?

Binary Domain, çoğu robot konulu film ve oyunda olduğu gibi gelecekte geçiyor. 21. yüzyılda küresel ısınma etkisini iyice arttırmış ve dünyanın büyük bir kesimini yaşanamaz hale getirmiş durumda. Şehirlerin çoğu sular altında kalmış ve hükümetler, su seviyesinin üstünde yaşanabilecek yeni şehirler kurmuşlar. Tabi ki ölen milyonlarca insanın yerine konacak iş gücünde robotlar kullanılmış. Amerikan robotik şirketi Bergen ise, bu iş gücünü sağlayarak dünyanın en büyük robotik şirketi haline gelmiş. Ancak Japon “Amada” şirketi, Bergen’e kendi teknolojilerini çalma suçundan dava açmış, Amerikan şirketinin bağlantıları nedeniyle bu dava kapanmış.

 
Home Register Log In
Üst