Batman: Arkham Origins Blackgate - Deluxe Edition (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Batman'in ne kadar derin ve bir o kadar da ilginç bir hikayesi olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Gotham'ın karanlık sokaklarının kurtarıcısı olarak düşünülen mükemmel dedektif Batman, rakip tanımaz bir şekilde hayatını video oyunlarına yedirmeye de devam ediyor. Bunlardan biri de Batman: Arkham Origins Blackgate.


2.jpg


Geçtiğimiz yılın Ekim ayında piyasaya çıkan Batman: Arkham Origins Blackgate, PS Vita ve 3DS platformlarından PC, Wii U, PS3 ve Xbox 360 platformlarına Batman: Arkham Origins Blackgate - Deluxe Edition ismiyle geçiş yaptı. PC'cilerin ne kadar sevindiği az çok duyar gibiyim, özellikle hikayesi için oynanmayı hak eden oyunlardan biridir zira. Metal Gear Solid HD Collection’ın PS Vita versiyonu ve Injustice: Gods Among Us’ta da imzası bulunan Armature Studios tarafından geliştirilen oyun, oyunculara Kara Şövalye’nin geçmişindeki ayrıntıları daha fazla keşfetmesine imkan sağlıyor.

Hikayeye geçiş
Batman: Arkham Origins Blackgate, bizleri Batman'den intikam almak isteyen suçluların hikayesine götürüyor. Kara Şövalye'miz Arkham Origins'in 3 ay sonrasında Blackgate hapishanesinin patlamasıyla üç azılı suçlunun peşine düşüyor: Joker, Black Mask ve Penguin. İşin eğlencesi burada başlıyor, oyunun daha ilk dakikalarında Catwoman yüzünden başımız belaya giriyor ve ister istemez de onun yardımına muhtaç oluyoruz. Bana kalsa kendisine hiç güvenmez ve direkt parmaklıklar ardına tıkardım ancak o kadarına müdahale edemiyoruz işte.


4.jpg


Joker, Black Mask ve Penguin dışında karşılaşacağımız farklı tipler de olacak elbet; Deadshot ve Bronze Tiger gibi.

Hani size şu bahsettiğim üç kötü vardı ya, bu çılgınlar hapisaneyi paylaşamamış, "şu çizgiyi geçemezsin" kavgasına dönmüş olay. Batman de bunların yaratığı karmaşayı bir şekilde çözmek zorunda ve olaylar burada daha da karmaşık hale geliyor çünkü işin arkasında bir yandan da onları serbest bırakmaya çalışan çatlak bir gizemli kişi var.

Bu arada belirteyim, Batman'in yanındaki tek kişi Catwoman değil, genç polis Yüzbaşı Gordon da yardıma hazır (ben hala Catwoman'a güvenmiyorum).

Grafikler ve yenilikler
Batman'i bu sefer 2.5D görselleriyle takip ediyoruz. Hafif sulandırılmış fotoğrafların yanında HD grafikler ve yeni bir de harita barındırıyor.

Epik grafikler ve olağanüstü dövüş sahneleri beklemeye gerek yok, zira PS Vita ve 3DS sonrası karşımıza mükemmel bir içeriğin çıkmacağını bilmemiz gerekiyor. Cep Batman'i, konsollara ve PC'ye geçiş yaparken doğal olarak biraz geri planda kalmış. Platform türünün rahatlığını taşıdığı için kendinizi senaryoya odaklamak daha yerinde bir karar olur.


3.jpg


Oyunun sinematikleri Arkham serisinden oldukça farklı. Çizgi roman tadındaki geçişler oyuna farklı bir tat katmış. Kamera geçişleri ve kaplamalar geri planda kalsa bile, yaklaşık 8 saatlik (ana hikaye ve tüm görevler dahil) eğlenceli bir oyun bizleri bekliyor.

5.jpg

Batman: Arkham Origins Blackgate Deluxe Edition'ı PSN, Xbox Live ve Steam'den satın alabilirsiniz.

Batman: Arkham Origins Blackgate Deluxe Edition'ı görünüşte kolay bir oyun gibi düşünebilirsiniz, başlarda ben de öyle düşünmüştüm ancak öyle zırh kasayım kurşunlara karşı dayanıklı olayım diye bir şey yok... Gerçekten Batman gibi davranmak ve sinsice düşmanlarınızı teker teker elemek zorundasınız. Bir de keşke boss dövüşlerini daha detaylı yapsalarmış, hani gerçekten eksik bir şeylerin olduğunu ister istemez anlıyorsunuz ancak kendimize çıtır çerezlik mini bir hikaye sunmak, çok da göze batan bir eksi değil.

7.jpg

Kısacası Batman: Arkham Origins Blackgate Deluxe Edition, 6 - 9 saat arası oynanış süresiyle farklı bir hikayeyi gözler önüne seriyor. 5.1 ses sisteminin yanında, büyüleyici hikâyeyi daha güçlü kılmak için tamamen Arkham Origins'ten seslendirilmiş bir anlatımla karşı karşıyayız.

Arkham serisinden haberdar değilseniz, oyunu yabancılamanız çok normal ancak onun dışında boş vaktinizde kafa dağıtmaya birebir.
 
Home Register Log In
Üst