Batman: Arkham City - X360

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Batman: Arkham Asylum’u büyük bir zevkle oynamıştım. Temelinde sıra dışı bir Batman çizgi romanını konu alıyordu. Grafikleri, oynanışı, sistemi ve genel olarak tüm noktalarıyla oldukça başarılı bir yapımdı ki, çoğu yerden bile “En iyi süper kahraman” uyarlaması unvanını bile aldı. Rocksteady Studios bu başarıdan sonra kolları sıvadı ve bizlere biraz daha özgürlük imkanı veren, daha geniş ve daha gelişmiş bir oyunu daha sunmayı başardı.

Daha fazla özgürlük

Arkham City, önceki oyunu daha da katlıyor. Yapıma girişte bile ne kadar karakteristik olduğu kendini belli ediyor. Tüm çizimler ve mimari, Batman’in gotik havasını ekrana seriyor. Kaplamalar için belki çok kaliteli diyemem, şunu belirtmek lazım, etraf oldukça dolu dolu yapılmış. Ayrıntılar kendini her şekilde belli ediyor. Ne tarafa baksanız, oyun vermek istediğini yansıtıyor. Resmen bir tabloya bakar gibi gördüm kendimi. İnsanı alıp, Batman’miş gibi hissetmesini sağlıyor yapım. İşte atmosferin ilk vurucu etkisi burada. Görsellik, detaylı karakterler ve yumuşak animasyonlarla birleşiyor. Rocksteady kesinlikle kaliteli bir iş çıkarmış. Oynanış içinse söylenecek fazla bir laf yok. Eskiden bir özgürlüğümüz vardı, şimdiyse daha da özgürüz. Kontroller son derece yumuşak ve ağır başlı. Aksi bir sıkıntı yaşatmıyorlar. Batman istenilen yere rahatça yöneliyor, aksiyon zamanlarında şikayet ettirmiyor.

14.jpg

Seslendirmeler için ayrı bir parantez açmak lazım. Stana Katic, Kevin Conroy, Tara Strong, Maurice LaMarche gibi birçok isim var. Hepsi çok iyi, ama en vurucu kısım Batman ve Joker’in seslendirmeleri. İlk oyunda Joker’i mükemmel şekilde seslendiren Mark Hamil yine süper çıkarmış. Diyaloglar her karaktere göre daha farklı ve onun kişiliğini resmen gösterir cinsten. Joker’in gene dalga geçen iğneleyici sözleri, Mark Hamill’in tonundaki inişli çıkışlı vurgulamalarla olayı tamamen kopartıyor. Müzikler ayrıca dinlenmeli, dinlettirmeli.

Batman efsanesi bitmez!

Yapımın X360 sürümünde sorun yaşamadım. Sadece bir iki basit grafiksel hata oldu o kadar. Onun dışında problem yoktu. Yüklemeler oyunu HDD’ye yüklemeden de kısa sürüyor. Rocksteady, teknik konularda gerçekten de başarılı bir yapımı ortaya koymuş. Konu nasıl mı? İşte bunu söyleyerek Spoiler vermek istemiyorum, ama şunu belirtmek lazım ki, gerçektende sürprizler ve ilginç anlar yaşıyoruz. Yapıma eklenen yeni Batman Gadget’ları oynanışı daha da zenginleştirmiş. Zaten temelinde iyi olan sistem, yeniliklerle birlikte daha da oturmuş. Düşmanları donduran Mr. Freeze’in bize verdiği bomba, hem aksiyon zamanları, hem de bazı Riddler bulmacaları için birebir. Aslında fazla söze daha gerek yok. X360 sürümü teknik olarak da, oynanış açısından da rahat. Eğer X360 sahibiyseniz, ne yapıp ne edip Batman: Arkham City’i almanızı şiddetle tavsiye ederim.
 
Home Register Log In
Üst