Baldur's Gate 2: Enhanced Edition (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
“Dostluk, macera ve çeliğe karşı çelik! Tıpkı efsanelerde olduğu gibi, öyle değil mi Boo?”
6.jpg

Baldur’s Gate II: Enhanced Edition, gelmiş geçmiş en önemli rol yapma oyunlarından birine yeni özellikler ekleyen, dopdolu bir sürüm. Eski özelliklerin çoğu yenilenirken, ekstra içerikler eklenmiş ve karşımıza zamanın sınavına karşı dimdik durabilen muhteşem bir versiyon ortaya çıkmış.

Oyunun en büyük sıkıntılarından biri olan yüksek çözünürlüklü monitörlerde gösterimi çözülürken, zoom gibi özellikler gelmiş, tabii zoom özelliği o grafikler için çok anlamlı değil yine de yapabiliyor olmak güzel. Ekip bütün bu yeni özellikleri eklerken, oyunun klasik havasını korumayı bilmiş. Bu Baldur’s Gate oyuncuları için gerçekten önemli bir şey. Sonuçta o eski özlediğimiz oyunun atmosferinin ve yapısının kesinlikle değişmemesi gerekiyor.

Enhanced Edition, ana hikaye Shadows of Amn ve ek paketi Throne of Baal’ı içeriyor. En önemli eklentilerden birisi ise üç adet yeni karakterin eklenmiş olması. Half Orc Blackguard Dorn II-Khan, Half Elf Wild Mage Neera, Calishite Monk Rasaad yn Bashir ve Baldur’s Gate II’ye özel bir de Hexxat isimli bir Thief eklenmiş. Bu karakterler öyle sağlam bir şekilde oyuna dahil edilmiş ki, eskiden olup olmadıklarını hatırlayamıyorsunuz bile, bu bahsettiğim eski hissiyatı koruma durumunun önemi böyle şeylerde daha keskin bir şekilde hissediliyor.

Yeni eklenen karakterle Hexxat dışında ilk Enhanced Edition ile birlikte gelmişlerdi gerçi fakat yine de ufaktan bir tanıtalım.

4.jpg


Neera the Wild Mage

Neera, benim kişisel favorim. Half Elf bir büyücü olan Neera ile birlikte oyuna Adoy's Cave isimli yeni bir bölge ekleniyor. STR odaklı ana karakterlerin yanına nefis bir NPC.

3.jpg


2.jpg


Bunların yanında The Black Pits modu devam ediyor. Black Pits 2’de yine ilkinde olduğu gibi arenada karşınıza çıkan düşmanlarla partinizle birlikte savaşıyorsunuz. Black Pits 2, ufak tefek buglar yüzünden arada bir can sıkabiliyor, bu bug olayı bir şekilde yeni çıkan güncellemelerle halledilecektir diye düşünüyorum fakat yine de olmasa daha iyi olurdu. Aynı şekilde oyunun ana hikaye modunda da bir kaç görev bug içeriyor, aldığımız duyumlara göre Beamdog bunlar için bir yama hazırlıyor.

Baldur's Gate 2, haliyle bol diyaloglu bir oyun. NPC'ler ile muhabbetin dibine vurduğunuz ve bu sayede rol yapma kelimesinin hakkını veren oyun, Enhanced Edition ile birlikte ekstra diyaloglara ve seslendirmelere kavuşuyor, bütün bunlar bir Baldur's Gate oyuncusu için çok önemli ekstralar.

Sanırım en önemli özelliklerden biri oyunun PC ve Mac dışında Android ve iPad’de oynanabiliyor oluşu, yeni karakterler Android ve iPad için DLC olarak geliyor ama yine de el cihazlarında Baldur’s Gate keyfi bambaşka. Yıllardan sonra böyle bir şeyin gerçek olması, inanılmaz bir heyecan veriyor.
 
Home Register Log In
Üst