Assassin’s Creed Liberation HD (Xbox 360) (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
PS Vita için özel olarak geliştirilmiş olan Assassin’s Creed: Liberation’dan bahsediyoruz bugün sizlerle. Ubisoft’cuğum Sofia’cığım maden oyunu PS Vita’ya özel olarak çıkardın daha sonradan neden HD olarak diğer platformlara da sunma isteği oldu içinde? Zaten bu platformlara çıkan seri “güzel” bir şekilde gidiyor. Böyle bir Assassin’s Creed’i güzelim PC’ye ve konsollara çıkartarak ne yapmak istedin çok merak ediyorum.


3.jpg

Kölelik, zulüm ve dahası
1765 ve 1777 yılları arasında yer alan hikayede, köle bir annenin kızı olan ve zengin de bir babası olan Aveline de Grandpre’nin yaşadıklarını görüyoruz ve seride ilk defa bir kadın karakteri yönetmiş bulunuyoruz. Fransız – Kızılderili Savaşı’nın sonrasında yer alıyoruz ve ön plana kölelik çıkıyor. Köleliğe sadık kalarak suikastçiler ve diğer kişiler arasındaki olaylar da oyun içerisinde yer alıyor fakat bunlar kısa bir sürede olup bittiğinden dolayı pek bir şey anlayamadan oyunu bitirmiş oluyorsunuz. Tabii yan görevlere de değinince bu süre az da olsa uzayabiliyor. Yine de hikaye açısından kullanışsız bir Assassin’s Creed’in sizleri beklediğini söylemek mümkün.

Baş karakterimiz yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bir kadın. Cinsiyet farklı olunca karakteri de farklılaştıralım demişler ve Aveline’e farklı kişilikler vermişler. Aveline’e katılmış olan bu kişilikler onu bambaşka biri yapıyor ve bu kişilikler gerçekten güzel oturtulmuş. Kimi zaman hanfendi, kimi zaman suikastçi olan karakterimizin değiştirdiği kişiliklere göre hal ve tavırlar belirlemesi hoş bir detay. Mesela hanfendi kişiliğinde iken bir yerlere tırmanamıyorsunuz ve herhangi bir saldırı gerçekleştiremiyorsunuz fakat suikastçi kişiliğine büründüğünüzde bunları aşarak hepsine sahip oluyorsunuz. Farklılık getiren güzel bir detay.

1.jpgAveline diğerlerinin yanında çok detaylı kalıyor
Kişilik değiştirme olayı aslında tam olarak bu kadar değil. Kişiliklere göre Aveline’e gelen özellikler de mevcut. Şimdi ise isterseniz en önemli olaya gelelim grafiklere. Madem HD adıyla yeniden çıkardın, grafikler de ona göre bir güzelliktedir herhalde, demeyin. PS Vita’dan port olarak alınıp diğer platformlara çıkış yapan Liberation’ın grafikleri pek fazla isteneni vermiyor gibi. Aveline’in detayları oldukça kaliteli ve güzel fakat geriye kalan her şey detaysız. Tabii ki kaplamalar daha detaylı ve ışıklandırmalar ile gölgeler daha iyi hazırlanmış yine de günümüzün gerisinde grafikler oyunda yer alıyor. Bu tabii ki normal bir durum çünkü oyunun orijinali PS Vita’da bulunuyor. El konsoluna özel olarak geliştirilmiş bir oyunu alıp PC’ye çıkartırsan sonuçlarına da katlanırsın. Ubisoft hiç akıllanmayacaksın!
 
Home Register Log In
Üst