Assassins Creed 4: Black Flag İnceleme

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Assassin’s Creed IV: Black Flag incelemesini temel olarak PS3’te yapmış ve sonradan fark ettiğim üzere ortalamanın epey altında bir puan vermiştim. Açıkçası niyetim kimsenin kanına dokunmak vs. değildi nitekim çoğunuz benim Assassin’s Creed hayranı olduğumu bilir.

Üçüncü oyunun oldukça yüksek puan almasındaki sebep içindeki yeniliklerdi. Evet öyle ahım şahım yenilik yoktu ve hikaye olarak da ikinci oyunun yanına bile yaklaşamazdı ancak son oyuna nazaran devasa bir dünya yaratmaları ve bu dünyada avcılıktan gemi gezilerine kadar pek çok yenilik eklemeleri onu bu puana layık görmeme sebep oldu. Siz haklı bulursunuz ya da bulmazsınız elbette o sizin tercihiniz ben sadece buraya bir dip not olarak yazayım dedim.


2.jpg

Peki AC IV PS3 versiyonuna neden bu derece düşük bir puan verdim? İlk sebebi oyunun kendi adıma oldukça şansız bir anda çıkıp gelmesiydi. Kendisini Gamescom 2013’te PS4’te oynadığım için grafiksel anlamda PS3 bana hiç çekici gelmedi ve açıkçası ön yargıdan kurtulamadım bir türlü. İkinci sebebi ise oyunda ekstra bir yeniliğin olmaması sadece üçüncü oyun ile gelen yeniliklerin biraz genişletilip, cilalanmış olmasıydı. Öte yandan açıkçası Altair ve Ezio’dan sonra ne Connor, ne Haytam, ne de Edward beni etkileyemedi. Bir diğer sebebi ana senaryo haricindeki diğer seri olayların üçüncü oyun hatta Revelations ile kaldırılmış olmasıydı. Subject 17’nin bize gönderdiği glyphs bulmacaları benim için en zevkli anlardı oyunda. Belki herkese yönelik bir alan değildi ya da çok gerekli ve hikayeyi tamamlayan öğeler beslemiyordu ancak gerçek tarih ile kurgusal tarih arasındaki bağı o kadar güzel kuruyordu ki. Bize dünya tarihindeki büyük komplocuları ve onların pis işlerini zevkli bir yöntemle anlatıyordu.

Alt başlık laf olsun diye atılmaz
Bütün bunları AC IV’te bir kenara bırakalım. Diyelim ki Edward sağlam bir karakter, diyelim ki bu yeni ve daha büyük harita dolu dolu yaşanacak ve hiç sıkılınmayacak şeyler barındırıyor, diyelim ki Animus dışındaki bölümler Desmond’ınkiler kadar etkili...

Hepsi bir yana oyunun PC versiyonu kafadan konsollardan 10-15 puan yukarıda bir yerde yerini alır benim gözümde. Nitekim yüklemeye başlayıp da ilk sahneyi gördüğüm anda “İşte” dedim, “Benim Gamescom 2013’te PS4’te oynadığım AC IV bu!”.

4.jpgMakinamda GTX 560 Ti ekran kartı var. Çok sağlam bir kart olmasa da mevcut piyasada iyi iş gören bir kart. Bildiğiniz gibi AC IV Nvidia kartlar ile daha iyi performans sağlamak üzere geliştirildiği için oyun, monitörümde daha önce TV’de oynadığımdan 10 kat daha güzel gözüküyordu. Yağmur, denizdeki dalgalar, güneş ışığı, gölgler, ışıklandırmalar... Üstelik ben oyunu en üst seviyede de oynamıyordum.

PC versiyonu için sizlere sunacağım ilk müjde bu olur işte. Grafiksel olarak cidden en güzel AC oyunu diyebilirim, ikincisi ise müzikleri. Korsanlık maceraları hiçbir şekilde korsan şarkıları olmadan yaşanamaz elbette. Özellikle bunları “denizciler” tarafından dinlerseniz tadından yenmez oluyor. Elbette müzikler sadece PC versiyonuna özel bir durum değil ancak önceki yazımda bu konuyu fazla öne çıkartmadığım için arada o işi de yapayım dedim.
 
Home Register Log In
Üst