Anivia (Buz Ankası)

damlaozkal

Administrator
Administrator
Katılım
30 Eki 2022
Mesajlar
22
Tepki
1
Anivia (Buz Ankası)

1667677582919.png


Hikayesi

Anivia Freljord'u korumak için sonsuz yaşam, ölüm ve yeniden doğuş döngüsüne katlanan, kendini iyiliğe adamış, kanatlı bir ruh. İnsafsız buz ve keskin rüzgârların dünyaya getirdiği bu yarı ilah emrindeki element güçlerini, yurduna gölge düşürmeye cüret edenleri engellemek için kullanıyor. Anivia acımasız kuzeydeki kabilelere kılavuzluk edip onları koruyor ve kabileler de onu bir umut simgesi, büyük değişikliklerin habercisi olarak görüyor. Anivia fedakârlığı sayesinde hatırasının varlığını koruyacağının ve yepyeni yarınlarda yeniden doğacağının bilinciyle, tüm varlığıyla mücadeleye devam ediyor.


Anivia yaşam, ölüm ve yeniden doğumun ebedi döngüsünü simgeleyen kadim bir Freljord yarı ilahı. Doğası gereği mevsimlerin değişimiyle de ilişkilendiriliyor. Ona saygı duyanlara göre Anivia Freljord'un element ruhu; bir umut simgesi ve değişimlere ön ayak olan kutsal bir varlık.

Çağlar boyu kuşaktan kuşağa aktarılan öyküler, Anivia'nın iyi yürekli ve alçakgönüllü kişileri nasıl ödüllendirdiğinden sık sık bahseder. Bir faninin onu gördüğü (ya da gördüğünü iddia ettiği) nadir durumlarda, tüm göğü kaplayan pırıltılı kanatları ve en şiddetli fırtınada bile duyulan tiz bir çığlığı olan, buzdan, asil bir kuş ruh olarak tasvir edilir.

Göçebe Notai'lerin şarkıları, Anivia'nın doğumunun dünyaya ilk karı nasıl yağdırdığını anlatır. Anivia buzdan, devasa yumurtasını parçalayarak çıktığında yumurtasının parçaları göğe fırlamış ve o zamandan beri kar olarak yağmış. Yaslıkarga kabilesinin destanlarına göreyse Freljord'u kasıp kavuran dondurucu rüzgârlar, onun kanatlarını ilk çırpışıyla ortaya çıkmış.

Anivia gerçekten de kışın tüm gücüne hükmedebiliyor ve yurduna saygısızlık etmeye çalışanların amansız düşmanı. Tepesi atınca kaleleri, dağları ortadan ikiye ayırabiliyor ve çığlığı, çeliği bile paramparça edecek kadar soğuk tipiler yaratabiliyor.

Freljord'un en eski ve en saygı duyulan inançlarından biri, Anivia'nın bu bölgeye en büyük hediyesinin Gerçek Buz olduğu. Element büyüsü içeren ve erimeyen bu madde hem çok arı hem de kuvvetli. En meşhur kâhinler ve buz büyücüleri ne zamandır güçlerini Gerçek Buz parçalarıyla arttırmaya çalışıyor. Üstüne ufacık bir Gerçek Buz parçası takılmış silahlarsa inanılmayacak kadar ölümcül.

Ölümlüler Freljord'a ilk geldiklerinde onlara Anivia kucak açmış. Soğuğa dayanamadıklarını görünce onları sığınıp yerleşebilecekleri ve doğa şartlarına yavaş yavaş alışabilecekleri korunaklı vadilere götürmüş. Tehlikeli geçen bu ilk yüzyıllar boyunca onları kollayıp gözetmiş. Faniler de buna karşılık ona tapmış.

Anivia bu yeni gelen kabilelerin hep bir arada kalarak Freljord'u yabancılara karşı koruyacağını umuyormuş... ama kendi aralarında ettikleri kavgalar ve kan davaları yavaş yavaş yaygınlaşınca işgal kaçınılmaz olmuş. Efsanelere göre, güneyin açgözlü bir kralı kuzeydeki toprakları ele geçirip yabanıl büyülerini kullanmak için savaşçılarıyla dağlara çıkmaya başlamış. Anivia yabancıların bu kibrine öyle bir öfkelenmiş ki onları yüz yıl ve bir gün süren bir kar fırtınasıyla helak etmiş. Freljord'lular, bu antik ordudan geriye sadece Harap Ova'da hâlâ ayakta duran dağınık taşların kaldığını iddia eder.

Anivia hakkında anlatılan diğer hikâyelerden biri, genç bir atmacayı bir kırağıdiş kurttan kurtararak onun gözüne giren Avarosa Buzdoğan Savaş Anası Ulla Mızrakkıran'ın efsanesi. Buz Ankası bu olaydan sonra Ulla'yı ömrünce korumuş ve kadın sonunda neredeyse yüz kış gördükten sonra savaşarak can verdiğinde söylentilere göre Anivia onu kanatlarını sonuna kadar açarak karşılamış.

Tüm bu efsaneler doğruysa, Anivia sayısız fani uygarlığının kurulup yıkılışını görmüş olmalı. Bu erken devirlerin günden güne azalan birkaç kalıntısı hâlâ dursa da çoğu çoktan unutulup bin yıllık buzun altına gömülmüş.

Ama ölüm Anivia'nın kendisine dokunamıyor. Destanlar tarih boyunca nasıl birkaç defa vurulup düştüğünü ama sonra mutlaka tekrar dirildiğini anlatıyor. Çünkü Freljord var oldukça Anivia'nın ruhu da ölümsüz. Anivia'nın kanatlarını tekrar açmasına belki daha yüz yıllar, belki de bin yıllar var. Ama her yeniden doğumu, yeni bir çağın başlangıcına denk düşüyor. Bu yüzden ortaya çıkışı mucizevi bir lütuf olarak görülse de aslında ufukta korkunç bir şeyler belireceğinin habercisi genellikle.

Derler ki Anivia bir zamanlar devasa Belagezerler'in gelişini durdurmak için kendini feda etmiş. Bu muazzam yaratıkları ortadan kaldıramayacağını bildiği için ayaklarının altındaki buzun içine dalıp kendini parçalayarak onları buza hapsetmiş.

Son zamanlarda Anivia'nın yumurtasından bir kere daha çıktığı ve Avarosaların yeni lideri Savaş Anası Ashe'e göründüğü iddia ediliyor. Anivia, Ashe'i belki de Freljord'u sonunda birleştirecek kişi olarak görüyor.

Ama Buz Ankası gitgide daha çok şamanın ve ruh gezgininin iddia ettiği üzere gerçekten de döndüyse herkesin kendine sorması gereken bir soru var: Hangi tehdidin karşısına dikilmek için döndü?

Yetenekleri

 1. PASİF​

  Yeniden Doğuş​

  Anivia ölümcül hasar aldığında yumurtaya dönüşür ve tam canla yeniden doğar.
 2. Q

  Buz Kütlesi​

  Anivia kanatlarını kavuşturarak, rakiplerine doğru ilerleyen, yoluna çıkan herkesin donmasına ve hasar görmesine neden olan bir buz kütlesi ortaya çıkarır. Buz kütlesi patladığında belli bir alana orta derecede hasar vererek bölgedeki herkesi sersemletir.
 3. W

  Buz Duvarı​

  Anivia havadaki nemi yoğunlaştırarak, her tür hareketi engelleyen, geçilmez bir buz duvarına dönüştürür. Duvar, kısa bir süre sonra eriyerek yok olur.
 4. E

  Ayaz Yanığı​

  Anivia, kanatlarını çırparak hedefine dondurucu bir rüzgâr gönderir ve ona hasar verir. Hedef, kısa süre önce Buz Kütlesi'nden isabet almış ya da tamamen gelişmiş bir Buzul Fırtınası'ndan hasar almışsa iki kat hasar alır.
 5. R

  Buzul Fırtınası​

  Anivia şiddetli bir buz ve dolu sağanağı başlatarak rakiplerine hasar verir ve ilerleyişlerini yavaşlatır.


Mid karakteridir bazen supportda olabiliyor tabi.
 
Home Register Log In
Üst