A Story About My Uncle (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Kim istemez ki şu içinde bulunduğumuz sıkıntılı günler ve mekânların dışında, insanı rahatlatacak ve zihnini açacak yepyeni bir yere gitmeyi. Eminim birçoğunuz benimle hemfikirsiniz. O halde bu yazıyla geçireceğimiz şu birkaç dakikayı hayal ederek ve anlattıklarımı gözlerinizin önüne getirmeye çalışarak geçirin. Çünkü anlatacağım hikâye, bütün o bilimkurgu romanlarındaki vahşetle, uzay maceralarıyla ya da uçuşan kurşunlarla ilgili değil.


1.jpg

Bana bir masal anlat baba

A Story About My Uncle, 9 İsveçli öğrencinin kurduğu Gone North Games’in ilk oyunu. Bir üniversite projesi olarak başlayan yapım, 2012 yılında İsveç’te “Yılın Oyunu” ödülünü bile almış. Goat Simulator’ın yapımcılarından destek alan bu 9 öğrenci, farklı bir hikâyenin peşinden gitmişler ve ortaya bu eğlenceli yapım çıkmış.

Oyunumuz bilimadamı olan amcasının atölyesinde bulduğu giysiyle ilginç bir maceraya çıkan kahramanımızı konu alıyor. Kızının yatmadan önce hikaye anlatmasını istediğimiz kahramanımız, oyunu da bu şekilde bizlere anlatıyor.

3.jpgA Story Abouy My Uncle’ın nasıl bir oyun olduğu ya da oyun içerisinde ne yaptığımızı anlatmadan önce, asıl önemli olan hikaye, mekan detayı ve referanslardan bahsetmek istiyorum. İlk bölüm olan atölyede gezip görmeniz için birçok detay bulunuyor. Etrafta okuması eğlenceli olan birçok metin, üzerinde “A Story About My Uncle” oyunu bulunan Gameboy, kocaman bir Dünya haritası ve benzer birçok küçük ama dikkat ettiğinizde “Ne güzel yapmışlar” diyeceğiniz objeler yer alıyor. Tek eksik, tüm bu objelerle etkileşime geçemememiz. Hikayeye devam etmek için etrafı parlayan objelere tıklamamız gerekiyor. Aynı detay seviyesi oyunun ilersinde karşınıza çıkan “Kurbağa İnsanlar”ın köyünde de yer alıyor. Hatta bazı yerlerde Game of Thrones ve Breaking Bad referansları da kulağımıza çalınıp, gözümüze hitap edebiliyor.

4.jpg
 
Home Register Log In
Üst